Wspólnota jest mało dogmatyczna w kwestiach doktryny wiary. Cały szereg problemów teologicznych, o które inne denominacje od wieków się spierają, a niekiedy nawet toczyły wojny religijne, uznany został za adiafory, czyli sprawy co do których wierni mogą mieć własną opinię, nie wpływającą na utrzymywanie się w granicach ortodoksji wyznania. Do adiafor w Kościele Odrodzeniowym należą kwestie liturgiczne, interpretacja spornych fragmentów Pisma oraz będące przedmiotem dyskusji kwestie teologiczne. Kościół Odrodzeniowy przyjmuje zasadę "In necessariis unitas, in dubiis libertas, in omnibus caritas" (W rzeczach koniecznych jedność, w sprawach wątpliwych wolność, we wszystkich miłość). Z tego powodu w obrębie poszczególnych wspólnot spotkać można zróżnicowane formy pobożności.
Ustrój Kościoła Zjednoczeniowego opiera się na autonomii i samorządności wspólnot lokalnych. Decyzje w poszczególnych parafiach podejmowane są w sposób demokratyczny przez wiernych. Dotyczy to także wyboru pastora, z takim tylko zastrzeżeniem, że duszpasterz powinien posiadać wykształcenie teologiczne. Zgromadzenie pastorów z określonego regionu wybiera kadencyjnego biskupa, z kolei zgromadzenie biskupów z całego kraju wybiera kadencyjnego arcybiskupa. Sporne kwestie rozpatrywane są przez zgromadzenie biskupów, w skład którego z zasady wchodzić powinni pastorzy z największym doświadczeniem organizacyjnym oraz największą wiedzą teologiczną.
Obecnie Kościół Odrodzeniowy jest najszybciej rozwijającym się związkiem religijnym na kontynencie. Swój sukces zawdzięcza dużemu wpływowi wiernych na decydowanie o losach wspólnoty, małej restrykcyjności w kwestiach doktrynalnych oraz charyzmie pastorów kierujących wspólnotami. Kształceniem duszpasterzy zajmuje się Arcadian College of Theology and Social Studies, choć uznaje się również wykształcenie teologiczne zdobyte na innych uczelniach.
Kościół Odrodzeniowy finansowany jest tylko i wyłącznie z dobrowolnych datków wiernych. Pastorzy z reguły nie utrzymują się z ofiar, lecz prowadzą normalną pracę zarobkową. Biskupi otrzymują stałą pensję, ponieważ podczas trwania kadencji muszą w pełni poświęcić się pracy na rzecz Wspólnoty. Do ich obowiązków należy także nauczanie w collegu. Datki przeznaczone są więc niemal w całości na utrzymanie świątyń, stypendia dla studentów teologii oraz działalność charytatywną. Niewykształcenie kasty "funkcjonariuszów kultu" sprawia, że duszpasterze nie oddalają się od spraw innych wiernych, gdyż tak jak oni muszą pracować na swoje utrzymanie, a w przypadku niezadowolenia wspólnoty z ich działalności, mogą po prostu nie zostać wybrani na kolejną kadencję.