Nandyjczyk, czyli kto?

Awatar użytkownika
Borys Zamycki
Posty: 58
Rejestracja: 20 gru 2023, 19:05
Kontakt:

OBYWATEL

Nandyjczyk, czyli kto?

Post autor: Borys Zamycki »

Poza terytorium, władzą i ustrojem, każde państwo to także konkretni jego mieszkańcy. Mieszkańcy, którzy tworzą kulturę, naród (lub narody), mają swoje zwyczaje, styl życia, przekonania i poglądy. Mieszkańcy, którzy żyją w określonych realiach i, będąc przez nie kształtowanymi, sami jednocześnie je współtworzą. W przypadku mikronacji, są to wirtualni, fabularni mieszańcy, których istnienie zakładane jest w każdym praktycznie państwie wirtualnym.

A jacy są fabularni Nandyjczycy? Jak wygląda życie przeciętnego v-poddanego Cesarza? Czy życie na wschodnim wybrzeżu różni się chociażby od życia na pustynnej północy lub w Aquelli?
W tym wątku skoncentrujmy się na próbie nakreślenia realiów życia w Nan Di, a więc:
 • zwyczajów
 • nawyków
 • stereotypów
 • cech charakteru
 • kultury
 • tożsamości
 • codzienności
 • powiedzeń i przysłów
fabularnych Nandyjczyków.

Zachęcam do wrzucania swoich ciekawostek na temat Nandyjczyków. Razem stwórzmy bazę wiedzy o życiu zwykłego człowieka w Nan Di!


Zacznę od propozycji:
1. Nandyjczycy z krwi i z duszy

Nan Di to państwo wielonarodowe. Choć obecność wielu kultur i narodowości w jednym miejscu może oczywiście mieć efekt pozytywny dla ogółu, to jednak potrzebne jest istnienie jakiegoś elementu wspólnej tożsamości, który by połączył wszystkich mieszkańców wielokulturowej mieszanki. W przypadku Nan Di, takim spoiwem jest koncept Poolnandy (M. l. poj. Poolnanda), czyli Nandyjczyka z duszy. Poolnandą jest każdy, kto utożsamia się z państwem, ludnością i interesem narodowym Nan Di, a także gotów jest go bronić. Poolnandą można zostać niezależnie od pochodzenia etnicznego, wyznania, narodowości czy rasy. Innym rodzajem Nandyjczyka jest Nanda, czyli typowy, żółtoskóry Nandyjczyk z krwi, który urodził się w rodzinie etnicznie nandyjskiej.

Nandyjskie władze przykładają dużą uwagę do promowania wzorca patriotycznego Poolnandy w wielokulturowym społeczeństwie nandyjskim, podkreślając, że bycie dobrym Nandyjczykiem to nie kwestia urodzenia, pochodzenia czy wiary, a osobistego wyboru człowieka, jego postawy wobec spraw państwa i społeczeństwa.

2. Spokojny jak Nandyjczyk

W porównaniu do innych narodów w tej części Nordaty, Nandyjczycy to z reguły bardzo spokojni, opanowani i pokorni ludzie - a przynajmniej takie sprawiają wrażenie. Żeby doprowadzić przeciętnego Nandyjczyka do wybuchu gniewu, trzeba naprawdę mocno go czymś zezłościć lub paskudnie obrazić. W życiu zawodowym, Nandyjczycy nadzwyczaj często są posłusznymi pracownikami i praktycznie nie zdarza im się kwestionować poleceń szefostwa - chyba, że uznają, że szefostwo ma wobec nich osobiście jakieś bardzo złe zamiary.

Nie oznacza to jednak, że Nandyjczycy nie gniewają się ani nie buntują w głębi duszy, jeżeli coś im nie pasuje. Owszem, gniewają się, ale przez długie wieki feudalizmu, poddaństwa Carowi i kultury pracy, mieszkańcy Nan Di nauczyli się tłumić w sobie negatywne emocje. Istnieje nawet takie stare nandyjskie powiedzenie: Uprzejmość jest lochem dla demonów. Oznacza ono, że człowiek w kontaktach z innymi ludźmi często skrywa swoje złe emocje, takie jak gniew, złość czy żal, pod płaszczykiem zewnętrznej uprzejmości.

3. Spacery

Jednym z ulubionych sposobów spędzania czasu wolnego u Nandyjczyków są spacery. Bywa, że przybierają one formę długich rodzinnych przechadzek po okolicznych parkach lub lasach. Z tego powodu, władze każdego szanującego się nandyjskiego miasta dbają o to, by odpowiednia część miasta była przeznaczona na parki, deptaki i ogólnie tereny zielone.
(-) Borys Zamycki

Baron Hipshangu
Kiedyś znany jako Mikołaj Patryk Dostojewski

Obrazek
Awatar użytkownika
Borys Zamycki
Posty: 58
Rejestracja: 20 gru 2023, 19:05
Kontakt:

OBYWATEL

Re: Nandyjczyk, czyli kto?

Post autor: Borys Zamycki »

4. Nandyjskie dialekty

Jest 7 głównych dialektów języka nandyjskiego:
 • d. centralny (Wieczne Miasto i obszary wzdłuż górnego i środkowego biegu rzeki Huang He)
 • d. wschodniego wybrzeża (wschodnia część kraju mniej więcej od Nanhe na północy do Mawan na południu)
 • d. południowego wybrzeża (południowa część kraju mniej więcej od Renzai na wschodzie do Licun na zachodzie)
 • d. zachodniego wybrzeża (zachodnia część kraju mniej więcej od Tanpeng na południu do Funan na północy)
 • d. Dabang (okolice miast Dabang i Wayao na północy kraju)
 • d. Xiwan-Beihe (północny wschód kraju, na zachód od Gór Wężowych)
 • d. Lihe-Waipan (północny wschód kraju, na wschód od Gór Wężowych)

Język literacki - czyli standardowy nandyjski używany w krajowych mediach, urzędach, kontaktach oficjalnych - jest bazowany na dialekcie centralnym. Choć istniał już we wczesnym średniowieczu, to jego obecna forma wykrystalizowała się w XIX w.

Poszczególne nandyjskie dialekty nie różnią się obecnie od siebie aż tak bardzo, ponieważ za sprawą mediów, wszystkie one upodabniają się stopniowo do języka literackiego. Jednak jeszcze 60-70 lat temu, różnice między dialektami były znaczne, a władanie językiem literackim było umiejętnością, którą nandyjskie dzieci nabywały z reguły dopiero w szkole.

Dialektami, które najbardziej różnią się od standardowego nandyjskiego, są dialekty północno-wschodniej części Nan Di: d. Xiwan-Beihe i d. Lihe-Waipan. Różnice wynikają ze znacznego oddalenia wspomnianych regionów od Wiecznego Miasta, zaś w przypadku dialektu Lihe-Waipan - także z faktu, że region ten oddzielony jest od reszty kraju wysokimi górami.
(-) Borys Zamycki

Baron Hipshangu
Kiedyś znany jako Mikołaj Patryk Dostojewski

Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Niebiański Cesarz
Posty: 711
Rejestracja: 04 lip 2023, 21:06
Kontakt:

OBYWATEL

RÓD

ODZNACZENIA NANDYJSKIE

Re: Nandyjczyk, czyli kto?

Post autor: Piotr Romanow »

5.Seklenanda

Czyli nandyjczycy pochodzenia brodryjskiego/dehreińskiego, w głównej mierze różnią się od typowej ludności nanda kolorem skóry, a także wieloma cechami osobistymi narodów, które przyciągnęli ze sobą do Cesarstwa:
 • Są oni bardzo sumiennymi pracownikami, a pracę wykonują o wiele lepiej niż tutejsi. Dworska, a także miejska historia Carstwa Seklejerów wpłynęła na rozwinięcie na bardzo wysokim poziomie właśnie tych cech, które pożądane są przez tutejszych.
 • Świetne poczucie humoru, jest kolejną nieodłączną cechą właśnie tej części ludności nandyjskiej. Wiele cenionych kabaretów seklejerskich jest w Nan Di jest przykładem jak powinno wyglądać podejście do życia w trudnych czasach.
 • Romantyczne dusze, cała historia Carstwa Seklejerów opiewa nie tylko w sukcesy, ale także w rewolucje, które nauczyły narody północy podejścia do ojczyzny w sposób literacki. Wielu z nich oddałoby życie za swój kraj tylko i wyłącznie po to, aby jego imię, czy też nazwisko zabłysnęło na kartach historii.
Jego Najjaśniejsza Cesarska Mość, Cesarz Nan Di, Imperator Brodrii, Pan rzeczy widzialnych i niewidzialnych, Książe Aquelii, Pierwszy Margrabia Ocidene Marte
Awatar użytkownika
Borys Zamycki
Posty: 58
Rejestracja: 20 gru 2023, 19:05
Kontakt:

OBYWATEL

Re: Nandyjczyk, czyli kto?

Post autor: Borys Zamycki »

6. Epakivdus, czyli niepewność po nandyjsku

Każdy, kto zgłębia tajniki nandyjskiej kultury, prędzej czy później natknie się na ideę zwaną epakivdus. To nandyjskie słowo, które można przetłumaczyć jako "niepewność" lub "brak stabilności", kryje za sobą pewną charakterystyczną dla wielu Nandyjczyków postawę życiową, zgodnie z którą praktycznie nic w życiu nie jest pewne ani dane raz na zawsze. Jak głosi nandyjskie przysłowie: Pewnym możesz być tylko tego, co trzymasz teraz w ręku, a i z tym ostrożnie.

Co taka postawa oznacza w praktyce? Otóż Nandyjczycy, którzy żyją według zasad epakivdus:
 • Są bardzo zapobiegliwi i starają się mieć wszystko dokładnie zaplanowane. W swoim planowaniu chcą przewidzieć wszystkie możliwe negatywne scenariusze i przygotować strategię działania na wypadek ich wystąpienia.
 • Są słowni, wiarygodni i honorowi. Wierzą bowiem, że w obliczu nieprzewidywalnego i niestabilnego świata, ich obowiązkiem wobec społeczeństwa i samych siebie jest tę nieprzewidywalność i niestabilność zmniejszać.
 • Oszczędzają pieniądze i starają się nie wydawać ich na głupoty.
 • Nie lubią podejmować ryzyka ani działać spontanicznie.
 • Bardzo niechętnie się zadłużają, a ewentualne długi starają się oddać jak najszybciej.
 • Często zamyślają się o przeszłości i martwią się o przyszłość.

Osoba o takich przekonaniach określana jest jako epakivda (l.mn. epakivdat).

Choć koncept epakivdus jest obecny w nandyjskiej kulturze i mentalności od co najmniej kilku wieków, to jednak nie można go określać jako nurtu filozoficznego - jest to po prostu pewna cecha osobowości, postawa życiowa.

W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2023 r. na zlecenie Cesarskiej Szkoły Pułkowej, 19% Nandyjczyków określiło samych siebie jako prawdziwych epakivdat, zaś 74% stwierdziło, że posiada pewne cechy epakivda.
(-) Borys Zamycki

Baron Hipshangu
Kiedyś znany jako Mikołaj Patryk Dostojewski

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geografia i Demografia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości